5 důvodů, proč si přečíst knihu

05.11.2020

Přiznejte se. Komu z vás se nepodařilo přečíst tento rok ani jednu knihu? V dnešní době svítících obrazovek, instantních zpráv a neustálých updatů se vytrácí umění zachumlat se s dobrou knihou pod teplou peřinu.

Studie ve Velké Británii ukázala, že počet lidí trpících depresí a úzkostmi se v tomto roce zdvojnásobil na 20 procent populace. Pokud bychom tyto čísla převedli na naše poměry, znamenalo by to, že úzkostí a depresivními symptomy trpí více než 200 tisíc lidí. Jenom menší části z nich se dostane adekvátní péče. Ti ostatní zůstávají na psychické problémy sami.

Myslíte si, že vaše bolest a zlomené srdce jsou v historii světa bezprecedentní, ale pak se začtete. Byly to knihy, které mě naučily, že věci, které mě trápily nejvíc, jsou věci, které mě spojují se všemi lidmi, co žijí, nebo co kdy na světě žili.

James Baldwin

Když problémy nepřesáhnou limit, kdy už člověk není schopen normálně fungovat, existují způsoby, jak si ulevit. Jedním z nich je hudba, o které jsme psali. Druhým způsobem, pro knihomoly ne velmi překvapivým, jak zlepšit psychický stav, je čtení.

Čtení udržuje mozek v dobré kondici

Asi jakákoliv činnost, které se věnujeme pravidelně celý život, nás udrží v lepším stavu, než kdybychom nedělali nic. Pravidelné čtení (podobně jako jiné duševně stimulující aktivity) snižuje o třetinu riziko úpadku kognitivních schopností v pozdním věku. 

Lidé, které až do vysokého věku baví koníčky zaměstnávající mozek - puzzle, sudoku, čtení atd., s menší pravděpodobností onemocní Alzheimerovou nemocí.


Čtení snižuje tepovou frekvenci a přináší celkově tělesné uvolnění

Univerzita v Sussexu zveřejnila v roce 2009 studii, která ukázala, že čtení má efekt na srdeční rytmus a celkové tělesné napětí - u pravidelného čtenáře nastoupí už po 6 minutách čtení relaxující efekt. A je jedno, jestli čtete červenou knihovnu, sci-fi nebo krváky. Důležité je přenést se do děje.

Čtení umožňuje na chvíli odložit břemeno

Není dobré problémy zametat pod koberec, ale je dobré, obzvlášť když mluvíme o pocitech úzkosti a deprese, na chvíli je odložit do skříňky a dovolit si prožít čas bez nich. Přenesením se do děje toho, co čteme se na chvíli ocitneme v situaci a životě někoho jiného. Rozpustíme sebe, svoje starosti, svoje úzkosti v příběhu, i když jenom na chvíli. Někdy nám ta chvilka pomůže zvládnout celý den.

Čtení zvyšuje empatii

Empatie je schopnost chápat a cítit to, co prožívá někdo jiný, jako bychom se na chvíli ocitli v jeho kůži. Je velmi důležitá ve vytváření a udržení mezilidských vztahů.

Vědci z Nizozemska prokázali, že pokud se čtenář dokáže přenést do příběhu, který čte, zvyšuje to jeho schopnost empaticky vnímat druhé lidi. Důležitým faktem je, abychom se dokázali na chvíli ztotožnit s hrdinou, o kterém čteme, nebo situací, ve které se nachází. V opačném případě, při mechanickém čtení textu, se schopnost empatie naopak snižuje.

Čtením zlepšujeme porozumění sociálním situacím

Další výzkum potvrdil, že čtení beletrie zlepšuje porozumění emocí druhých lidí a dále přinesl poznatek, že čtení zlepšuje vnímání a porozumění úmyslů a přesvědčení druhých lidí. Takže lidé, kteří čtou i něco jiného než notifikace na svém telefonu, mají větší šanci adekvátně reagovat v mezilidských vztazích a situacích.

Možná budou knihy v tištěné podobě brzy ohroženým druhem. Ale to se dá snadno vyřešit. Číst se dá v tabletu, v e-čtečce, v telefonu. Víc důležité než z čeho čteme, je ponořit se do čteného příběhu a aspoň chvilkově s ním splynout.

Text bh

freepik.com/jannoon028, macrovector, rawpixel.com, freepik