5 důvodů, proč je dobré cestovat

30.07.2018

...upekla buchty, zavázala je do uzlíku a vystrčila Honzu před vrata.

Honza šel světem a nestačil žasnout. Kolik jen bylo všude vesnic a měst, a teprve kolik lidí! Jeden byl veselý, druhý zas smutný. Jeden moc velký a druhý zas malý. Jeden byl tlustý jako kolo u vozu, druhý hubený jak vrbový proutek. (Srdce pohádek, ed. Magdalena Wágnerová)

Pro některé z vás je cestování potěšením, rádi objevujete a seznamujete se s novými věcmi. Pro jiné je to spíš odpověď, jak se dostat z každodenního kolotoče povinností a práce a odměnou je vidina oddechu. Pro všechny ale cestování může být prostředkem, jak se potěšit, strávit společný čas, obnovit síly potřebné na běžný život.

Cestování prospívá zdraví

Nemluvíme jenom o psychickém zdraví - i když je známo, že ženy, které jedou na dovolenou aspoň dvakrát ročně, budou s menší pravděpodobností trpět depresí a úzkostí než ženy, které mají dovolenou jednou za dva roky.

Přímou spojitost mezi dovolenou a rizikem srdečního infarktu odhalila společná studie Global Commission on Aging a Transamerica Center for Retirement Studies. U žen i mužů potvrdila snížené riziko infarktu myokardu pokud vycestují na dovolenou alespoň jednou ročně.

Snižuje stres a zlepšuje pocit životní pohody

Pokud se dokážete vymanit z vlivu pracovního stresu, na chvíli vypnout, dovolená přinese kýžený přísun energie a nových sil na boj se stresem po návratu. Je sice pravda, že pocit štěstí a spokojenosti, který si spojujeme s dovolenou, vyprchá přibližně do měsíce. Je ale možné si tyto příjemné pocity prodloužit tím, že si cestování naplánujeme hodně dopředu a užijeme si už příjemné očekávání dovolené. Výzkum z Cornwallské univerzity (https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797614546556#) zjistil, že těšení se na dovolenou předčí i těšení se z koupi movité věci.

Má dobrý vliv na vztahy

Může to být navazování nových vztahů - v novém prostředí, nových podmínkách, je snadnější vyjít ze své komfortní zóny a z dovolenkového vztahu se může vytvořit dlouhotrvající přátelství.

Nebo se na cesty vydáme s rodinou. Zejména když do rovnice vstupují různá očekávání a přání zainteresovaných to může být náročný čas, ale může to být taky nástroj, jak prohloubit pocit vzájemnosti, spokojenosti ve vztahu a přinese příběhy, ze kterých můžeme po večerech těžit ještě léta. Důležité je si zachovat smysl pro humor a k společnému cestování přistupovat jako k novému dobrodružství.

Zvyšuje kreativitu

Cestování do cizích krajů zvyšuje kongitivní flexibilitu a schopnost spojovat informace ve větší šíři a hloubky. Kognitivní flexibilita - jako schopnost mysli "skákat" mezi různými myšlenkami, je jedním z klíčových faktorů kreativity. Nestačí ale jenom pasivně v cizím prostředí být, je důležité s tímto prostředím interagovat, přizpůsobovat se mu a adaptovat se na něj. Proto, když se ocitnete v cizích krajinách, nejlepší, co můžete udělat pro vaši kreativitu, je ponořit se do místního života co nejvíce.

Ovlivňuje naši osobnost

Je známo, že lidé, kteří jsou víc otevření, nebojácní, budou taky ochotni víc cestovat a poznávat svět. Ale platí to i opačně. Lidé, kteří mají možnost vycestovat a strávit čas v cizině, si přes kontakty s druhými lidmi a nové zkušenosti rozšíří svoji osobnostní dimenzi otevřenosti, schopnosti chápat a vcítit se do druhých.

Text bh

Foto freeimages.com / Helmut Gevert / route