5 způsobů, jak nás mění Covid-19

10.05.2020

Nemyslím tím, že jste se naučili správně si mýt ruce, šít roušky, rozumět exponenciálním grafům, objímat se bezkontaktně a někteří i pít a jíst s rouškou na tváři. Mám na mysli tiché pozitivní změny, které jste si možná doteď neuvědomovali.

Zjistili jste, co všechno jste považovali za samozřejmost

Často vidíte fotografie ulic, které jsou prázdné a jsou přirovnávány k městům a ulicím za socialismu. Možná si to pamatujete, možná jste ještě nebyli na světě. Ale nouzový stav přinesl i další ztráty možností - možnosti cestovat, možnosti jít do obchoďáku nebo do hospody, možnosti setkat se s partou kamarádů. Zpočátku byly zákazy přijímány jako nevyhnutelné zlo, nicméně s tím, jak dlouho situace trvá, se křivka otáčí a tak vzbuzují hněv, odpor, nespokojenost.

Tyto pocity jsou přirozené, je ale dobré zastavit se a uvědomit si, že zákazy a příkazy jsou dočasné. Pokud se vám podaří podívat se na situaci tak, že to, co jste považovali za samozřejmost, je ve skutečnosti privilegium, bude snažší si uvědomit, že jiní lidé takové štěstí a možnosti nemají ani za normálního stavu. Mentální prostor, který vzniká takovým srovnáním vám může pomoci nalézt ochotu pomáhat druhým lidem. A výzkumy ukazují, že ten, kdo pomáhá, se sám cítí psychicky lépe.

Dlouhodobé cíle najednou ztratily svoji důležitost

Výhled do budoucnosti je teď zamlžený. Postup v práci? Dovolená u moře? Nové auto? Nejistota, která vládne světu teď neumožňuje odpovědět na tyto otázky. Ale místo velkých cílů můžete najednou vidět ty malé, které vám často přinesou více uspokojení a radosti. Setkání s prarodiči naživo po měsíci a půl, dobrý oběd, který si uvaříte společně, procházka lesem za soumraku nebo procházka městem za svítání. Obyčejné věci, na které často nemáte čas a prostor, najednou ukazují svoje kouzlo.

Ztráta pocitu kontroly nad tím, co se bude dít, ale...

Od mala jsme vychováváni v tom, že jsme individuality a sami řídíme svůj osud. Najednou do osudu zasahuje něco, co se nedá předvídat a předpovědět. Vnější svět teď prostě ke svému obrazu neovlivníte. Co ale můžete utvářet a měnit je svět vnitřní. Podívat se na to, jak se cítíte, co vám přináší potěšení, co vás rozesmutňuje. Můžete přemýšlet, co je opravdu pro vás důležité a jakým člověkem byste chtěli být.

Nemožné se stává uskutečnitelným

Mnoho věcí nejde, ale zároveň jste svědci mnoha změn, které by před pár měsíci nebyly představitelné. Velká vlna solidarity - i cizí lidé si pomáhají. Práce z domova. Děti dožadující se, aby mohly jít do školy. Tinejdžeři, kteří chtějí s vámi mluvit. Úřady fungující přes telefon. Škola s online výukou.

Změna je možná

Možná i vy jste setrvávali v situaci, která pro vás nebyla dobrá. V práci, ve vztahu. Je to přirozená tendence jedince bránit se změnám. Změna nastavení, které přinesla pandemie, mohla ale takříkajíc "vyčistit stůl". Najednou jsou důvody, pro které jste zůstávali v této situaci, jedno. Umíte si představit, že se věci budou vyvíjet jinak.

Text bh

Foto freeimages.com/Philipp Pilz