6x hudba jako lék

28.10.2020

Jen zřídka můžeme zažít absolutní ticho. Hudba je všude kolem nás - jsou to vibrace a frekvence, můžeme ji slyšet ve zpěvu ptáků, šumění lesa, zurčení vody, hukotu silnic. I lednice, myčky a pračky mají svoji speciální vrčivou melodii.

Lidé se odpradávna pokoušeli vytvářet vlastní rytmy a melodie. Fakt, že hudba ovlivňuje vaše myšlenky, pocity a chování vás asi moc nepřekvapí. Pokud jste zažili pocit, jak vám oblíbená skladba rozproudila krev a napumpovala vás energií, nebo naopak vás tklivá píseň dojala k slzám, hravě chápete sílu hudby.

Hudba zlepšuje kognitivní schopnosti a paměť

Výzkumy ukazují, že hudba hraná na pozadí může zlepšovat výkon v kongitivních úkolech, na kterých lidé pracují. Lepší výsledek má hudba beze slov, protože texty písní často rozptylujou od daného úkolu. Vítězem je klasická hudba, nejlépe v rytmu 60 bpm (můžete si to představit jako "ne moc rychlá", nebo "pomalejší"). 

V této rychlosti pomáhá mozku ve zpracovávání informací a můžeme některé činnosti, například ranní třídění e-mailů, udělat efektivněji a rychleji. Středně rychlá nebo i pomalá, relaxační hudba, zase pomáhá s upevňováním paměťové stopy

Hudba snižuje stres

Můžete si říct: "No, nekecej!" A máte pravdu, tento fakt je poměrně dobře známý. Dobrou zprávou je, že výzkumy ho potvrzují - hudba ovlivňuje organizmus člověka na mimovolní úrovni. Poslouchání hudby, ve srovnání s posloucháním zvuků tekoucí vody, vede k rychlejšímu zotavení se ze stresu na úrovni autonomního nervového systému.

Hudba snižuje úzkost

Je jedno, jestli ji posloucháte na koncertě, na mši, na vojenské prohlídce nebo na hodině zumby. Hudba strukturuje čas a prostor přes tempo, rytmus, nalaďuje a vylaďuje. Hudba ve spojení s pohybem vám umožní lépe vnímat svoje tělo, jeho jednotlivé části, uvolnit je fyzicky a přes autonomní nervový systém se dostaví i uvolnění psychické.

Hudba pomáhá vyjádřit emoce

Když se vám nedaří zachytit a pojmenovat, jak se cítíte, zkuste si najít hudbu, která se vašim pocitům co nejvíce blíží. Nebo zkuste vymyslet rytmus a melodii zrcadlící vaše emoce. Cílem není zkomponovat hudbu, kterou někomu pustíte, ale spíš pomocí hudby zpracovat a vyjádřit, co se ve vás děje.

Hudba pomáhá s motivací

Potřebujete udělat úkol, do kterého se vám moc nechce? Vyluxovat, začít se učit, zacvičit si, ale nejde vám zvednout se od mobilu? Pusťte si vaše oblíbené skladby, čím rychlejší, tím lepší a uvidíte, že to zlepší váš výkon. Ideální tempo hudby pro zvýšení výkonu je mezi 120 až 140 bpm. 

Hudba pomáhá se spánkem

Pokud jste už někdy zažili, že se vám nedařilo usnout, nebo jste se v noci vzbudili a nešlo to znova se vrátit do spánku, víte, že je to hodně nepříjemné. Nejenom, že jste pak ráno unavení, ale také to ovlivňuje vaše myšlení a emoce. Posloucháním relaxační hudby si můžete snížit srdeční tep, zpomalit dech a snížit hladinu stresového hormonu kortizolu. Tady je výběr deseti nejrelaxačních skladeb podle Mindlab Institutu.

Hudba je v dnešní době doslova po ruce. Je jedno, jestli máte rádi dechovku, rock, pop nebo klasickou hudbu, její použití je vhodné kdykoliv v jakémkoliv množství.

Text bh

Foto freepik.com/pikisuperstar