Jak bojovat s depkou

07.09.2020

Přijdete domů z práce, kde se vám moc nedařilo, cítíte se mizerně a u večeře na dotaz: "Co se děje?", řeknete: "Mám depku." Nebo se dozvíte, že v blízkém okolí někdo zemřel, složí vás to a řeknete si: "Mám z toho depresi." Samozřejmě, můžete mít depresi, ale spíš budete jenom smutná. Smutek patří mezi symptomy deprese a lidé často nevědí, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma psychickými stavy.

Potíž je v tom, že neschopnost rozeznat smutek od deprese může vést k přehlédnutí závažného psychického onemocnění. "To nic není, to jsi jenom smutná." A ztotožnění pocitů smutku s depresí vede ke zlehčování deprese u člověka, který jí trpí. "Každý přeci zažil depresi, tak se vzchop!"

Rozdíl mezi smutkem a depresí

Smutek je přirozený pocit, který cítíme, pokud zažijeme něco špatného. Je to přechodný stav - může trvat minuty, hodiny, nebo dny. Ale časem přejde. Je to normální stav, který každý zažije vícekrát za život. Můžete být smutní, protože vás vyrazili od zkoušky, rozešli jste se s partnerem, pohádali se s rodinou. Uleví se vám, když si popláčete, vypovídáte se.

Deprese je psychická nemoc, která zasahuje do vašeho myšlení, cítění, chování. Můžete cítit smutek nebo být emočně otupělí, všechno v životě je méně radostné, zajímavé, důležité. Deprese, na rozdíl od smutku, většinou nemá jasný spouštěč - lidé jsou depresivní jen tak. Navenek mohou mít skvělý život - skvělá rodina, dobrá práce, fajn bydlení, ale vevnitř bojují s pocity smutku, zmaru, hněvu, zbytečnosti, ze kterých se nejde vymanit. Kromě depresivní nálady a ztráty zájmu o věci, které přetrvávají víc než dva týdny, lidé s depresí mají problémy se spánkem (spí moc nebo málo), s tělesnou hmotností (hubnou nebo přibírají), prožívají pocity viny a zmaru, mají problémy s pozorností, opakujícími se myšlenkami na sebevraždu.

V případě smutku, i velmi hlubokého, čas skutečně "rány zahojí". V případě deprese je nutná odborná pomoc - psychiatrická nebo psychoterapeutická, nejspíš obě.

Na poli duševního zdraví a nemocí ale neexistuje jasná čára, která by oddělovala zdravé a nemocné. Každý z nás se může dostat (a nejspíš se v průběhu života dostane) do psychické krize, která bude vykazovat známky deprese - dalo by se říct víc než smutek, ale ještě ne deprese.

Jak si pomoct?

Bojovat s depresivní náladou je velmi vyčerpávající. Navíc se často přidává narušení základní životní rutiny - spánku, jídla.

To je to první, co můžete udělat - dodržujte spánkový režim - jděte si brzy lehnout, vstávejte v pravidelnou hodinu. Udělejte si "usínací" rituál. Odstraňte z ložnice televizi, počítač, mobil.

Nezapomínejte jíst. Neexistuje žádná zázračná dieta proti depresi, ale je dobré dodržovat zásady zdravé životosprávy. Některé zdroje doporučují jídla obsahující omega mastné kyseliny (losos, tuňák) a kyselinu listovou (špenát). Nepřehánějte to s kávou, čajem, energy drinky, omezte alkohol a legální i nelegální drogy.

Hýbejte se. Pravidelný pohyb podporuje vyplavování endorfinů - hormonů štěstí. Nemusí to znamenat celodenní tůru nebo návštěvu fitness. Stačí každodenní procházka kolem domu.

V hledáčku depresivní nálady člověk vidí život kolem jako nanicovatý. "Na co sáhnu, to se pokazí!", "Jak jsem mohla být tak hloupá!" "Takovou mě nikdo nemůže mít rád." Svět je zaplaven negativními emocemi, které se točí dokola a nedají se ztišit nebo přeladit na jinou frekvenci. To, co je důležité, je podívat se na situaci z jiné perspektivy. Neznamená to nutit se do falešné radosti nad věcmi, které vás netěší. Jde o to vůbec je zaznamenat. Obrazně řečeno, odlepte oči od hledáčku a podívejte se kolem. Možná neuvidíte věci tak ostře, ale určitě uvidíte spoustu nových věcí, z kterých vás některé zaujmou.

Pokud se člověka v depresivní náladě zeptáte, jak vidí sám sebe, většinou dostanete seznam negativních vlastností. "Jsem ošklivá.", "Líná.", "Všechno zkazím." Kdyby jeho vnitřní svět sestával z kuliček jednotlivých vlastností, tak by převažovaly ty v hnusných barvách. V depresivní náladě nejde vidět, že tam jsou i jiné kuličky: "Jsem dobrá máma.", "Umím dobře tancovat.", "Jsem zábavná.", všechen prostor zaberou kuličky obsahující negativní sdělení o člověku. 

Zkuste se na chvíli zastavit a všimnout si pozitivních sdělení o sobě. Můžete si taková "zastavení" přidat do denní rutiny a každý večer po nich usilovně pátrat. Nebo si jedno vždy zapište do diáře u oběda. Nebo je vytiskněte a rozmístěte je po bytě - na lednici, na zrcadlo v koupelně, na noční stolek.

Posledním tipem, jak bojovat s depkou, je naplánovat něco, co vás potěší. Je skvělé mít v minulosti úžasné zážitky, ale ještě víc povzbuzující je připravovat se na nějakou událost. Může to být dovolená, výlet nebo návštěva kina. Nezáleží na velikosti akce, ale na tom, co u vás brnká na strunu. V depresivní náladě může být někdy náročné vůbec takové brnknutí na strunu registrovat, tehdy se můžete víc spolehnout na ty věci, které vás těšívaly předtím. Mívala jste ráda muzea, domluvte si návštěvu, i když byste nejraději zůstala doma.

Pokud se ale váš stav nezlepší řádově do týdnů, doporučujeme, vyhledejte odbornou pomoc. Psychické krize lépe zvládnete, když na ně nezůstanete sami.

Text bh

Foto freepik.com/jcomp