Jak do nového vztahu?

15.05.2018

Být nezadaný nebo nezadaná má nesporně veliké výhody - můžeme dělat svoje koníčky a záliby, trávit čas, jak se nám zachce a vychutnávat si chvilky pro sebe. Když ale nastane čas a chceme trávit čas s někým a budovat smysluplný vztah, single život nás rychle omrzí.

Možná vám na rameni sedí emocionální zátěž a s ní je hledání nového partnera nebo partnerky strastiplnou cestou. Možná jste vyrůstali v rodině, kde slovní spojení "zdravý vztah" bylo sci-fi (a pochybujete, jestli něco takového vůbec existuje). Možná střídáte vztahy rychleji než ponožky a nedaří se vám ve vtahu vydržet, i když se sebevíc snažíte. Možná vás přitahuje špatný typ osoby a vy děláte stále tu samou chybu v programu, která souvisí s nevyřešenými vztahy s minulosti. Nebo se ani nechodíte mezi lidi, kde byste mohli potkat toho pravého nebo pravou. Ať je to cokoliv, zkuste se podívat dál, možná najdete inspiraci, co dělat.

Podívejte se na sebe (a do minulosti)

Kdo vlastně jste a jaký vztah hledáte? Potřebujete, aby jste všechno sdíleli nebo spíš chcete mít ve vztahu víc prostoru? Důvěřujete lidem lehko nebo je jen velmi málo lidí, kteří získají vaší důvěru? Neexistují správné nebo nesprávné odpovědi, je to spíš o tom, abyste vy samotní měli jasno v tom, jak věci potřebujete a mohli svoje potřeby vyjádřit.

Když se podíváte do minulosti, na předcházející vztahy, nebo ještě dál na blízké vztahy, které jste zažili jako děti, vidíte nějakou podobnost, která se opakuje? Někdy pomáhá si tyto spojitosti uvědomit a samotné uvědomení může pomoct změnit způsob chování. Je taky dobré si po rozpadu předcházejícího vztahu dát chvilku pauzu, abyste se mohli zahojit a porozumět věcem, které se odehrály. 

Pokud jsou pro vás odpovědi na otázky "Kdo jsem?", "Jak to se vztahy mám?" a "Co potřebuji?" nejasné, v hledání vám může pomoct psychoterapie - skupinová i individuální.

Udržte si nadhled

Nenechejte si hledání nového vztahu podřídit celý život. Radujte se ze svých koníčků, zábavy, přátel a rodiny. Váš život pak zůstává vaším a když potkáte někoho zajímavého budete mít s ním co sdílet.

Pamatujte, že první dojmy nebývají úplně přesné - zejména u seznámení přes internet. Poznat, jestli je někdo vskutku tak zajímavý, zábavný, milý a sexi, trvá několik setkání. Navíc, být milý a zábavný je jednoduché, když se nic neděje, ale jak bude člověk reagovat, když se objeví nějaký problém?

Vyrazte do společnosti

Není nutné obrážet všechny seznamky a single date nights, ale určitě vyrazte mezi lidi, kteří dělají věci, co vás baví nebo zajímají. Využijte vašeho nezadaného stavu jako příležitosti rozšířit si okruh známých a přátel a možnosti navštívit nová místa. 

Běžte dělat dobrovolníka do psího útulku, spolku nebo politické strany. Zapište se na kurz vaření, tance, kreslení. Jděte k turistům, stolním tenistům, do lukostřeleckého klubu. Připojte se k ochotnickému divadlu. Zapište se k dobrovolným hasičům nebo myslivcům. Kreativitě se meze nekladou - sepište si seznam aktivit, které jsou ve vašem okolí a pak si poslepu vyberte jednu.

Zvedněte hlavu od mobilu

Možná se vám to zdá až příliš jednoduchá rada, ale zkuste jít do kavárny, sednout si a nechat telefon ležet na stole. Koukejte se po lidech okolo a když se setkáte s něčím pohledem, usmějte se na něj. Přinejhorším se na vás ten člověk neusměje zpátky, v lepším případě se usměje zpět a možná se dáte do řeči a strávíte příjemné kafe.

Štěstí a spokojenost přitahuje

Možná to, že nemůžete najít ten správný vztah, je tím, že sami se sebou nejste v komfortu. Pracujte na tom, abyste sebe a svůj život měli rádi. Platí jednoduché pravidlo: šťastní lidé jdou pro druhé atraktivní. Pokud přemýšlíte nad svojí vlastní sebehodnotou, pocity neúspěšnosti nebo emocionální křehkosti a nedaří se vám udělat žádoucí změnu, zkuste navštívit psychoterapeutku. 

Soustřeďte se na vztah ne na romantiku

Vysoký, tmavý, tajemný. Pronikavý pohled, který říká, že vidí jenom vás a neuniknete mu. Jste ním úplně unesená.... to je romantika. Ale kdo by v realitě chtěl být unesený někým, koho nezná a kdo by nás nejspíš patologicky kontroloval?

Romantika a sexuální přitažlivost jsou jedna věc, ale pro fungující dlouhodobý vztah je důležité spíš partnerství. Představte si každodennosti spokojeného žití spolu a podle toho si vybírejte budoucího partnera. Hledejte někoho, kdo umí brát ale i dávat, koho zajímá váš názor a pro koho je důležité i to, co chcete vy.

Výstražné praporky

To, že se ve vztahu objeví výstražná blikající světla znamená, že vztah nejspíš nepovede k oboustranně spokojenému spolužití. Důvěřujte svým instinktům - pokud se ve vztahu cítíte nejistě, poníženě, jste podceňovaný/podceňovaná, je čas popřemýšlet, o co jde.

Pozor když

...na to, abyste se ve vztahu cítili dobře, jeden nebo druhý z vás musí být pod vlivem alkoholu nebo drog

...partner nebo partnerka žárlí na vaše kamarády, zájmy, nechce, abyste jimi trávili vůbec čas

...chce kontrolovat všechno, co děláte, co si myslíte, co cítíte

...jde jenom o setkání za účelem sexu, nemá zájem trávit čas jinak

...netrávíte společně čas jenom vy dva, vždy jste součástí nějaké skupiny lidí - kamarádi, spolupracovníci atd.

Jak zvládat odmítnutí a jak odmítat

Každý z nás, kdo se zapojili do randícího procesu, už zažil, že byl odmítnut nebo někoho odmítl. Je to přirozená součást hledání partnera a nikdy není fatální. Není dobré lpět na nepříjemném zážitku, ale je dobré se z něho poučit.

Když jsme odmítnuti, je to nepříjemné, trapné, bolestné, cítíme se zranění, zklamaní - všechny tyto pocity jsou v pořádku a je dobré si je uvědomit. Není ale dobré se nimi nechat převálcovat. Když jsme dostali košem po jednom nebo dvou setkáních, znamená to, že jsme byli odmítnuti na základě povrchních důvodů - třeba, že druhý člověk má rád blonďaté vlasy, nebo tiché typy. A je dobré si uvědomit, že brzké odmítnutí nás šetří před větším zraněním, kdybychom se opravdu navázali.

Text bh

Foto Freeimages.com / Svilen Milev / labyrinths of love - 2, Kostya Kisleyko  / yes-no-3