Když se práce stane vězením

10.03.2020

Umíte si představít, jaké to je, když vám na zápěstí zaklapnou pouta? A nemám na mysli v rámci sexuálních hrátek. Myslím ty opravdová. Je to nepohodlné, jste celí zkroucení a nemůžete se volně hýbat. Pokud nejste Hudini, tak se jich zbavíte jen těžko. Pouta jsou na to, aby vás někdo jiný mohl kontrolovat a vést tam, kam potřebuje.

V firemním světě se jim říká "zlatá pouta".

Je to pozlátko, které se tváří atraktivně, lukrativně a výhodně a drží vás přikované k práci. Zlatá pouta jsou benefity, většinou finanční, které mají motivovat zaměstnance, aby zůstali zaměstnaní ve firmě. Ve srovnání s jinými podmínkami ve firmě jsou pro zaměstnance velmi přitažlivé a představují velkou hodnotu.

Jak často jste si říkali: Bylo by hloupé odejít teď, když budou zrovna __________. Na volné místo můžete doplnit: prémie, povýšení, dovolená, zvýšení platu. Nebo vám běží hlavou: To nemůžu rodině udělat, jak bychom pak zaplatili dovolenou u moře, nové auto, hypotéku. Pokud ale opakovaně otálíte se změnou, i když ji toužíte udělat, protože čekáte na odměnu v práci, trochu se to začíná podobat závislosti.

Jak je poznat?

Nejdůležitějším kritériem je to, jak se v práci cítíte. Pokud se do práce netěšíte, máte pocit, že jste v pasti a pomalu umíráte. Ale odejít se rovná konci světa. Cítíte se často unavení, bez nálady, možná jste opakovaně nemocní. Přidat se může podráždění, nemožnost najít radost a nadšení z věcí kolem, i z těch, které s prací nesouvisí. Jakoby nešlo udělat změnu, protože jste v pasti.

Někdy to ani nemusí být finanční past, ale pokud se v práci necítíte psychicky dobře, možná jste chyceni jinak.

Absurdním názvem pozice - Každé odvětví má svoji "hantýrku" a názvy pozic, které není jednoduché porozumět. Někdy ale narazíte na název pozice, ze které se nedá jednoduše vyčíst, co ten člověk vlastně dělá. Strážce zákazníckého servisu zní méně nudně než Pracovník zákaznické podpory, Obchodní hvězda lépe než Account manager, Director of First impression honosněji než recepční. Hezký titul je pozlátkem, kterým se vaše postavení ve firmě stává výjimečnějším.

Smyšleným úkolem - může to znít neuvěřitelně, ale někdy dostanete od šéfa úkol nebo projekt, který vlastně projektem ani není. Má sloužit k tomu, aby vás udržel ve firmě aspoň nějakou dobu, třeba kvůli tomu, že ostatní kolegové by v případě vašeho odchodu následovali váš příklad a nastal by hromadný exodus.

Volnými dny navíc - někdy dostanete extra volno navíc, co samo o sobě není špatné. Problémem je, když se vaše volno oficiálně vykáže třeba jako "home office" nebo "služební cesta", kdy pracujete na smyšleném úkolu. Všichni vědí, že úkol úkolem není, ale jde o hru, která se ve firmě hraje.

Jste členem klubu - Nemusí vůbec jít o velké peníze, kterým si vás firma zaváže. Někdy to je o privilegium být v užším kroužku kolem šéfa. Není to o reálných pracovních úkolech, ale spíš o výhodách být pozván na firemní večeři, letět na výstavu, zúčastnit se tiskové konference. Jde o to hrát důvěřníka, poskoka a obdivovatele.


Ať je to jakkoliv, chodit do práce, kterou nemáte rádi, je jako řídit auto se zataženou ruční brzdou. Auto se rozjede, ale vyžaduje to hodně energie a časem se určitě něco utrhne. Nabídky zlatých pout jsou jako drahý olej, který lejete do auta. Zpomalí to opotřebení, ale problém to určitě nevyřeší.

Text bh

Foto freepik.com/kues