Kuchyňský stůl je domov

09.03.2018

Braňte jídelní stůl před nepořádkem! Ve většině domácností se u něj rozhodují ty nejdůležitější věci. Je kolbištěm pro řešení konfliktů i tmelem rodiny. Je tomu tak i když máme málo času u něj sedět a připadá nám, že je to nábytek neužitečný.

Kuchyně v chalupách se dříve podobaly těm, jak je architekti navrhují dnes. Žilo se v nich i vařilo. Minulé století zkoušelo, jestli nebudou lépe fungovat paneláky, kde bude minimální kuchyně a v ní kuchařka, většinou matka, tak trochu v roli služky. Moderní byty pro moderní singles skoro žádné kuchyně nemají. Single opravdu nepotřebuje stůl, když u něj nemá s kým sedět.

Oltář a epicentrum dění

Držte stůl uklizený, za každou cenu. Je to prioritou před mytím podlahy nebo stíráním prachu. Rodinní příslušníci, ať jsou jakkoli nepořádní, stav stolu podvědomě vnímají. Je to možná nekonečný boj, ale nevzdávejte to. Všichni členové rodiny milují ten pocit, kdy si mohou sednout k uklizenému stolu a pak na něm zanechají špinavé nádobí. To má být pro vládkyni domácnosti znamením, že si tam řádně užili a pochutnali. Na stole nemá mít nic trvalé místo. Žádné účty, sešity s nedodělanými úkoly, hračky, kupóny, slánka s pepřenkou, ani ubrousky - prostě tam nic nepatří mimo kytky ve váze nebo něco, co má jen dočasně dekorační funkci.

Hlavně žádné počítače

Prostírání a sklízení stolu nám rytmizuje nejen den, ale i celý život. Je dobře se těšit, že začneme den u uklizeného stolu nebo že za chvilku už bude večeře. Nádobí od snídaně ležící na stole ještě odpoledne je brána do deprese, na níž je psáno: "nestíháme, den byl krátký, jsem k ničemu..." schválně si stopněte, jak dlouho vám to trvá dát talířek a šálek do myčky a krabici s muesli nebo ošatku s rohlíky zavřít do skříně.

K jídelnímu stolu se také nenosí žádné nepatřičnosti, jako je mobil, iPod, dálkový ovladač od televize nebo nedej bože počítač. Zejména otcové milují ten pocit, že by si mohli přivlastnit všechny ušlechtilé funkce stolu. Není známá přesná statistika, kolik rodin denně zažívá situaci, kdy "hlava rodiny" sedí u jídelního stolu s notebookem, pod nějž se někdo další marně snaží prostřít. Autorka si tipuje, že jich bude dost. 

Text jv, www.kytkykjidlu.cz

Obrázek clipart-library.com