Nádech - výdech ... vědomé dýchání v mobilních aplikacích

21.03.2020

Jak se zrelaxovat v současném dění? Emoce, které prožíváme jsou tvrdá fyziologie těla, psychika není jenom něco v hlavě. Na co myslíme, co cítíme, má svůj ob(d)raz v těle. Jak tento, někdy nepříjemný kruh narušit a pomoct si?

Dech je jedna, pokud ne jediná fyziologická funkce, se kterou můžeme hned, bez jakýchkoliv speciálních dovedností pracovat a to taky téměř kdekoliv. Dýchá přece každý a pořád :-) Přes dech můžeme postupně navodit jiný režim v organismu, zklidnit se, převézt pozornost aspoň na chvíli jinam. Pokud chceme zklidňovat, základ je, aby nádech nebyl delší než výdech. 

Vybrali jsem pro Vás ukázku tří aplikací, která Vás můžou provázet. Prosím, nic nepřehánějte, všechno s mírou a postupně. Zpočátku "cvičte" jenom pár minut denně (např. 2x denně po 1 minutě) a postupně si přidávejte. Všímejte si, jaké to je, jaké to má kvality před a po cvičení.. Buďte k sobě všímaví a laskaví. :) 

Breathly - Just breathe 

Velmi základní appka, jednoduchá obsluha, čistá grafika, jenom v angličtině, nicméně zvládne i začátečnik. Bez reklam. Na výběr je 5 modů: Deep Calm, Awake, Ujjayi, Pranayama, Square. Vyzkoušejte si, někomu vadí zadržování dechu, někdo má menší kapacitu plic, dá se vybrat aspoň jedna, která Vás zklidní. Lze nastavit délku "cvičení" (2, 5, 7 min a bez konce), příp.provázení hlasem (mně se nelíbil ;)), noční mod. Jenom upozorňuji, že Awake "cvičení" skutečně nabuzuje, což nemusí být příjemné, pokud to vysloveně nepotřebujete, nebo máte tendence k úzkostnějším stavům. 


Breathe in (Dýchací cvičení)

Opět příjemná grafika, vždy se usměju, když ji spustím - ohínek, stan, ty barvy. Tentokrát na vás občas vykouknou reklamy. Menu jenom v angličtině, která je taky jednoduchá. V nabídce jsou 4 mody: Relax, Reduce stress, Fall asleep, Clear your mind, všechny trvají 1 minutu, za každou motivačně dostanete placku. "Cvičení" provází příjemný hudební podmaz a navádějící grafika.


Prana breath (Uklnidni se a medituj) 

Tady už máme machra, který umí hodně věcí a bez reklamy. Je i v češtině, stačí jenom restartovat mobil po jejím nastavení. Má 8 modů: Čistá mysl, Relax, Uklidňující, Energie, Harmonie, Proti stresu, Proti chuti k jídlu, Přestat kouřit. Můžete si nastavit barvičky, připomínkovač, noční režim, celkovou dobu cvičení, jestli jste začátečník či pokročilý, hudbu, zvuky funkcí, vypnutí obrazovky během cvičení, lze sledovat dokonce i detailní statistiky svých cvičení. Už základní verze je dostačující, ale dá se koupit i Guru verze (29,- Kč/3 měsíce, 89,99 Kč/rok, volitelný příspěvek na vývoj). 

Samozřejmě je jich daleko víc, hledejte, zkoušejte... ale hlavně dý-chej-te.

Text mm

Foto google store