Novoroční předsevzetí 2021?

17.01.2021

Každý rok se miliony lidí upíšou k nějakému cíli - zhubnout, pravidelně cvičit, naučit se něco nového atd. Leden představuje nový začátek, naději, že tentokrát se to určitě povede. Většinou jde o dlouhodobé cíle představující změny v chování a myšlení. Minulý rok přinesl ale takové vybočení z normálu, že "kéž by už všechno bylo normální!" slyšíme často,

Slyšíme, ale současně tušíme, že to "normální", k čemu se upínáme ještě dlouho nenastane a s největší pravděpodobností to "normální" bude vypadat jinak, než jak to bývalo. O jakou změnu se v novém roce snažit, když nečekaných změn bylo minulý rok víc, než je zdrávo.

Posilnit to zdravé než opravit to pokažené

Předsevzetí by měly vycházet z naší zdravé, laskavé části, než z místa protkaného sebekritikou. Lidé chtějí zhubnout nebo víc cvičit, protože se cítí pokažení, špatní. A když se jim to nepovede, následuje další pocit selhání, ztráty vlastní hodnoty. Pokud se rozhodneme, že chceme víc pohybu, protože chceme lepší zdraví a celkovou tělesnou a duševní pohodu, vychází naše rozhodnutí z péče o sebe. Místo opravování nefunkčné části jde spíš o podporu té silnější a zdravé.

Chci chodit dřív spát, protože se pak cítím odpočatě a mám víc kapacity zvládat i náročné věci.

Každý večer se budu pár minut věnovat svému tělu - rozhýbu se a projdu si ho jednu část po druhé, abych věděla, jak se mám v těle.

Budu se snažit jíst míň, sice možná nezhubnu, ale určitě se budu cítit lépe se žaludkem a také budu lépe spát.

Drobná předsevzetí

Jak bylo řečeno, minulý rok přinesl obrovské množství změn a v příštích měsících budeme čelit dalším změnách a rozhodnutím, možná je proto lepší nezvyšovat nárok na sebe dalšími požadavky. I když slovní spojení "novoroční předsevzetí" v nás evokuje něco VELIKÉHO, myslete v malém. Naplánujte si do života drobné věci, které nebudou vyžadovat velkou vaši kapacitu a současně opakování přinesou pocit pravidelnosti.

Dám si krmítko na balkon a budu každý den aspoň pár minut pozorovat ptáčky, jak se tam slétají.

Když to půjde, místo výtahu vyběhnu po schodech.

Každé ráno začnu tím, že vypiju sklenici vody.

Podpořit se

Narozdíl od minulých let, kdy byly novoroční předsevzetí motivací se zlepšovat, pracovat na sobě, nepřepínejte se a dopřejte si sebepéči. Podpořte se. Odměňte se. Hledejte věci, které vám dělají dobře.

Roky jste se krizitovali a nefungovalo to. Zkuste se teď pochválit a uvidíte, co se stane.

Louise L. Hay

Ptát se sebe

Stanovit si cíl a jít za ním je chvályhodné, stejně jako chtít nastolit pozitivní změny ve svém životě. Ale je důležité vnímat sebe a svoje potřeby. Může vám v tom pomoct, když si zodpovíte na otázky:

  1. Co za změny, které jsem udělala při Covidu, chci zachovat? Které se mi líbí? Které pomáhají?

  2. Co bych, z toho, co bylo před pandemií, chtěla vrátit zpátky? V čem to bylo pro mně důležité?

I přes jednoznačný fakt, že se jako osobnosti každým dnem měníme, je nesmyslem chtít se předělat na úplně nového člověka. Lepší je poznat sebe sama a akceptovat se takoví, jací jsme.

Text bh

Foto freepik.com/dashu83