Párová terapie

04.06.2018

Kdy je čas začít párovou terapii? S nadsázkou se dá říct, že existuje jenom jeden důvod, proč jít do párové terapie. 

A tím je odpověď na dotaz: Jste ve vztahu? Jestli je to "ano", možná je ten správný čas.

Párová terapie totiž není jenom poslední štace - může vám pomoct změnit nefunkční vztah na dobrý vztah, ale může vám taky pomoct dobrý vztah proměnit na skvělý vztah. Jedním z cílů párové terapie je naučit se v partnerství aktivně naslouchat a komunikovat, abyste v případě, že se objeví problémy, na ně zareagovali pružněji. Terapie představuje taky bezpečný, neutrální prostor, kde můžeme vyjádřit nespokojenost s chováním partnera dřív, než vás toto chování bude přivádět do šílenství. 

Buďme ale realisté. Většina klientů přichází do párové terapie, když mezi nimi věci nejsou dobré. Nejtěžším krokem totiž může být vůbec si připustit, že vztah není bezproblémový a věci, které se dějí, nejsou přechodného nebo náhodného charakteru, co je samo o sobě nepříjemný a úzkost vyvolávající proces.  

Výzkum z MidAmerica Nazarene University odhalil, že lidé si myslí, že páry jdou do terapie kvůli problémům s dětmi, s prací, s komunikací, s penězi, s nevěrou, s rodiči partnerů, se stylem výchovy dětí (v tomto pořadí). Ale skutečné pořadí důvodů návštěvy párového terapeuta nebo terapeutky jsou: komunikace, nevěra, peníze, děti, výchova, rodiče partnerů a práce.

Kdy teda opravdu jít do párové terapie?

Narušení důvěry

Možná to byla sexuální nevěra jednoho z partnerů, nebo aférka a "zaláskování" bez sexu, možná to byly lži a podvody kolem peněz. Výsledkem je hluboce narušená důvěra mezi partnery, chaos a zranění, které to přináší. V terapii je možné přežít bolest i výbušné pocity a dostat se k naději a stabilitě, na které se dá dál stavět.

Špatná komunikace

Všímáte si, že se čím dál víc hádáte? Můžou to být drobná nedorozumění nebo obrovské hádky, které po sobě nechávají spoušť. Důležitým faktorem je, že se jejich frekvence stupňuje. Samotné hádky samozřejmě nemusí znamenat konec vašeho vztahu, ale jsou důležitým indikátorem toho, že se v něm něco děje.

Někdy to ani nejsou stupňující se hádky, ale spíš pocit, že vás partner nebo partnerka ignoruje, nejste pochopeni. Možná máte pocit, že se vám partner nebo partnerka vzdalují, jste spíš jako dva cizinci. V terapii se ocitnete v prostředí, které je založené na vzájemné komunikaci - výsledkem je, že si efektivnější způsob komunikace přinášíte i domů a můžete jeden druhému lépe porozumět.

Něco není úplně v pořádku (ale nejste si jisti, čím to je)

Podobně jak při individuální terapii, párová terapie je dobrá nejenom na řešení problémů, ale taky na jejich identifikaci. Řekněme něco se změnilo ve způsobu, jak spolu jednáte. Nebo se s partnerem nebo partnerkou necítíte tak dobře, jak předtím. Nebo jste na ni nebo něj neustále podrážděný. Může nastat, že vzájemná sexuální přitažlivost někam vymizela. Všechny tyto signály značí, že váš vztah není úplně vyladěný. Hledat příčiny, proč se tak stalo, neznamená hledat viníka, ale spíš naladit oba partnery, aby byli v harmonii.

Opakující se špatné vzorce chování

V průběhu společného života si partneři nastaví různé způsoby chování a fungování mezi sebou - od toho, kolik času tráví spolu a kolik s kamarády, jak a kdy jí nebo kdy jdou spát, až po rozdělení domácích prací. Může to být poměrně nevinná záležitost jako, kdo chystá ráno svačiny, nebo jeden z partnerů je ten, kdo se může vyžalovat a vystěžovat tomu druhému, ale tuto službu neoplácí. Nebo taky může jít o hluboko prožívanou nespravedlnost kolem rozdělení úklidu a péče o děti. Čím déle se takový vzorec chování usazuje, tím víc energie a času trvá, než je ho možné změnit. Proto dobrá rada je, začněte co nejdříve.

Procházíte velkou životní změnou

Stejně jako v individuální terapii, páry přicházejí do párové terapie častěji v momentě krize - nevěra, zdravotní problémy někoho z rodiny, narození dítěte, dlouhodobá nezaměstnanost, odchod dětí z domu atd. Pokud ale dokážete vnímat sami sebe, trochu předvídat dopad některé z náročných životních změn a jdete na párovou terapii, může vám to pomoct upevnit váš vztah a získat nové nástroje, jak takovou změnu zvládnout.

Ať je to už jakkoliv, jestli máte pocit, že jste uvízli ve svém partnerském vztahu na mělčině, zkuste nejdřív sami věnovat čas a péči vašemu vztahu a pokud to nebude fungovat, nebojte se obrátit na párového terapeuta nebo terapeutku. 

Text bh

Foto Freeimages.com / Eran Becker / running track 1

Výzkum https://www.mnu.edu/graduate/blogs-ideas/the-state-of-marriage-counseling-study