Partnerské vztahy - mýty a legendy

21.05.2018

Každé téma má svoje mýty, které jsou rozšířené, ale žádné z nich není tak obestřené legendami, předpoklady, každý-ví-jak-to-je přesvědčeními, jako to o lásce a vztazích.

Protože ve školách se nevyučuje předmět Základy partnerských vztahů, jediné informace, které máme jsou ty, které jsme odpozorovali, slyšeli v dětství od rodičů, prarodičů, tet a strýčků, šeptali si s kamarádkami nebo kamarády. A nesmíme zapomenout na bohatý zdroj informací v podobě romantických knih a h(b)ollywoodských filmů. 

Asi netřeba říkat, že tyto informace se často míjejí s realitou a žít v jejich stínu nám může zkomplikovat hledání ale i fungování v partnerském vztahu.

Vztah najdu, když ho nebudu hledat

Zní to jako zenová moudrost a pokud tím myslíme to, že nepodřídím celý svůj život hledání vztahu, tak to platí. Pokud to ale znamená, že vskutku nebudete dělat nic pro to, abyste nový vztah našli, tak je to jako čekat, že najdu zaměstnání, pokud nikdo netuší, že nějaké hledám.

Jen jeden je ten pravý, jen jedna je ta pravá

Čekáním na tu jedinou jednu osobu se může stát, že svůj život strávíte v čekárně. Vystavujete se tím mnohočetným zklamáním a taky tomu, že sezením v čekárně prošvihnete, když o vás bude někdo mít zájem (i když to ta bájná legendární osoba nebude). Velmi pravděpodobně existuje víc lidí, se kterými můžete mít stejně dobrý vztah.

Protiklady se přitahují

Zpočátku člověk s odlišnými názory a zájmy vskutku může působit velmi přitažlivě, ale v dlouhodobém měřítku na udržení vztahu potřebujete společnou půdu pod nohama.

Život mi uštědřil těžké rány a ve vztahu se zahojím

Je pravdou, že v dlouhodobém vztahu se odhalí všechny staré rány a křivdy, neznamená to ale, že můžete použít našeho partnera nebo partnerku, abyste se na ní zahojili. Bolavá a citlivá místa si musíte ošetřit sami, třeba s odbornou pomocí.

Být ve vztahu je lepší než být sám/sama

Ne, když jde o nezdravý vztah nebo o vztah, ve kterém jste, protože se bojíte být sami. Pokud používáte vztah, abyste zakryli svoji osamělost, buďte si jistí, že osamělost časem vypluje na povrch.

Mít konflikty znamená, že jste ve špatném vztahu

Ve vztazích se do konfliktů dostanete vždy. Navíc, konflikt má svůj význam - zlepšit porozumění tomu druhému. Hádky vznikají z nevydařených pokusů o komunikaci, často vycházejí z rozdílných očekávání partnerů. Není tedy důležité jestli se hádáte nebo ne, ale jakým způsobem to děláte. Dobrá hádka může vyčistit vzduch a přinést vzájemnou dohodu.

Dobrý vztah prostě "je", nemusí se na něm pracovat aneb láska stačí

S tímhle přesvědčením vyrůstáme, vidíme ho ve filmech, tak trochu ho sajeme s mateřským mlékem. Ale samotná láska nestačí. Romantická gesta, dvoření, zábava a společná dobrodružství časem zapadají každodenním životem a rutinou. Dobré a dlouhodobé vztahy vyžadují hromadu práce. Je to jako u krásné zahrady. Je to skvělá věc, ale nikdo by nečekal, že se tak stane bez tvrdé práce a láskyplné péče.

Párová terapie znamená, že vztahu už není pomoci

Pokud jdete do terapie jenom v posledním tažení, může to být pravda. Udává se, že ze všech manželství, která se rozvádějí, jenom 10% zkusilo předtím párovou terapii. Když začnete párovou terapii po dlouhém a těžkém utrpení, je velmi pravděpodobné, že všechny dobré části vztahu jsou zničené. Párová terapie může sloužit jako pomoc, ale je dobré ji vyhledat, když se vám nedaří vyřešit několik vážných konfliktů řádově v měsících (a ne když boj trvá roky).

Text bh

Foto Freeimages.com / Anu-Liisa Varis / green unicorn