Vydržet nespat

25.02.2018

Je módní pracovat až na doraz, stíhat i nemožné a kde jinde najít čas, než ho ubrat z toho nočního. Máte pocit, že vyhráváte, pokud se šidíte na spánku, abyste toho stihli udělat víc za ten čas, co jste vzhůru? Klíčovým je tady slovo "šidit" - pravdou totiž je, že takový způsob zacházení se sebou vám zhoršuje fungování i to, jak se cítíte.

Nemyslí vám to. Spánek je kritický pro utváření a ukládání vzpomínek a pro vaší schopnost si je vyvolat, když jste vzhůru. Navíc, když jste unavení, je těžké se něco nového naučit nebo se soustředit na to, na co se soustředit máte. Selhávání v těchto oblastech ovlivňuje vaší tvořivost, schopnost rozhodovat a řešit problémy a tím pádem i váš výkon v práci.

Změny nálady. Z nedostatku spánku můžete být náladoví, lehce rozrušitelní a snadno se naštvete. Navíc mnohem snadněji podlehnete stresu. Chronický nedostatek spánku může zvyšovat úzkost a depresi.

Prodloužení reakčního času. Výzkumy ukázaly, že víc jak 19 hodin bez spánku má stejný vliv na rychlost a přesnost vašich reakcí, jako kdyby jste byli opilí. Je samozřejmé, že stejným způsobem to ovlivňuje i vaši koordinaci a schopnost myšlení. 

Oslabení imunitního systému. Málo spánku a odpověď vašeho imunitního systému na běžné viry, jako je rýma, se zhorší. Je mnohem pravděpodobnější, že onemocníte.

Snížení libida. Lidé, kteří si nedopřejí dostatek spánku, jsou mnohem náchylnější na pokles sexuální touhy. 

Chronická onemocnění - diabetes, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce. Nedostatek spánku ovlivňuje uvolňování inzulinu a tím pádem je u lidi, kteří málo spí, zvýšená hladina cukru v krvi. Méně než 5 hodin spánku zvyšuje krevní tlak a urychluje zápalové procesy, co může vést k onemocnění srdce.

Všechny tyto důsledky vedou k serióznímu zamyšlení, ale když málo spíte, taky vypadáte blbě. A nemluvíme jenom o tmavých kruzích pod očima Nedostatek spánku může vést totiž k předčasnému stárnutí pokožky, k vráskám a k ochabnutí kůže, protože hormon kortizol, uvolňovaný při spánkové deprivaci, rozkládá kolagen obsažený v pokožce.

Text bh, Foto Freeimages.com / Mario Alberto Magallanes Trejo / Four times, 3:00, 6:00, 9:00 and 12:00