Tipy jak překonat lednový splín

26.01.2018

Je konec ledna, Vánoce přišly a odešly a do jara ještě daleko. Tlak novoročních předsevzetí způsobuje stres a všechno se zdá pochmurnější a temnější než dosud. V tomto období se lidé propadají do všeobecné nespokojenosti, nešťastnosti a negativity víc, než kdy jindy. U každého se to může projevovat jinak, ale jste-li teď víc apatičtí, unavení a podráždění, možná vás lednový splín postihl také.

Bohužel neexistuje rychlá a bezpracná rada, ale možná vám následující tipy pomohou k drobným pozitivním změnám a pozvednou vám náladu o malinko výš.

1. Reálná novoroční předsevzetí, ať nejste zbytečně odrazeni

Stanovíme si náš cíl, že chceme dosáhnout to a to do toho a toho data, a nadšeně se vydáváme do lednových dnů. Bohužel, dobré návyky často sklouznou, náš cíl se zdá vzdálenější, hůř dosažitelnější, motivace upadá a než se nazdáme, úplně ztratíme ze zřetele, co jsme chtěli dosáhnout. Pokud máme uspět, naše předsevzetí musí být realistické a měřitelné. Místo toho, abychom si stanovili cíl někde ve vzdálené budoucnosti, začněme v malém. Naplánujme se cíl na týden. Pomáhá, když o tom, co chceme dosáhnout někdo ví. Najděte si někoho, kdo vás v předsevzetí podpoří, připomene. 

2. Čas na hraní

Jako děti jsme si hrávali často, jako dospělí jsme to zapomněli. Hraní je něco, co děláme bez jakéhokoliv cíle, jen tak, protože nás to baví a přináší nám to radost. Najděte si něco, co vás nadchne - nový koníček, kniha, hudba. 

3. Udělejte jednu pozitivní věc pro sebe nebo pro druhé každý den

Ustelte si. Usmějte se na cizího člověka. Nasnídejte se. Kupte někomu kávu. Zatáhněte závěsy. Napište kamarádovi, jak se mu daří. Ukliďte si auto. V smysluplných drobnostech je často radost, která nám pomáhá zaměřit se dál, než na sebe.

4. Buďte vděční

Zní to jako klišé, ale znamená to, abyste se soustředili víc na to, co máte, než na to, co nemáte. Když se nám podaří všímat si jednoduchých potěšení v životě a mít z nich radost, získáme pozitivnější pohled na život, budeme odolnější vůči stresu a posilníme naše vztahy.

5. Pečujte o sebe

Dopřejte svému tělu, co potřebuje - fyzicky i psychicky, i když se vám zrovna moc nechce. Pravidelně jezte, věnujte se pohybu, oddychujte, dodržujte spánkový režim. Patří sem i věci jako procházka, kadeřnice, setkání s přáteli, badminton, horká koupel. Když budeme cíleně myslet na péči o sebe, pomůže nám to ji udržet v našem životě.

6. Naplánujte si něco, na co se můžete těšit

V období mezi Vánocemi a létem se nám hůř hledají věci, ke kterým můžeme vzhlížet. Když si naplánujeme příjemnou událost, pomůže nám to pozvednout náladu. Vyndejte si proto kalendáře a spusťte "projekt dovolená" nebo si domluvte návštěvu u kamarádů nebo jeden den v lázních. Cokoliv, co pro vás funguje, je v pořádku.

Text bh, Foto Freeimages.com / mimiliz / Snow in April