Tipy, jak získat z dovolené co nejvíc

10.07.2018

Dovolená nám dává šanci prolomit kruh stresu, který vzniká v práci. Po úspěšné dovolené se vrháme zpět do života, znovu připraveni čelit nesnázím. Získáme nadhled nad problémy, vychutnáme si čas s rodinou nebo přáteli a na chvíli přerušíme obvyklý kolotoč a rutinu života.

Co ale udělat pro to, aby dovolená byla úspěšná?

Pravidla pro pracovní záležitosti

Nejlepší radou pro spojení práce a dovolené je zapomenout na práci, odpoutat se jak fyzicky, tak psychicky. Realita ale nepustí a do nějaké míry musíte s prací udržovat kontakt. Aby byla vaše dovolená co nejméně zasažená zaměstnáním, je dobré se připravit.

Naplánujte vaší nepřítomnost

Naplánujte dovolenou tak, aby nekolidovala s důležitým projektem nebo termínem. Dejte jasné instrukce, jak pokračovat v rozdělaných úkolech a konkrétním lidem dejte poznámky, co dělat "v případě, že se něco uděje".

Informujte o své nepřítomnosti

Dejte vědět klíčovým lidem, že budete pryč, sníží to počet zpráv, které vám pošlou během vaší dovolené.

E-mail

Pokud se rozhodnete, že budete na e-mailu, kontrolujte zprávy nanejvýš dvakrát denně - ráno a večer. Pečlivě nastavte hlášku "mimo kancelář" - jak na e-mailu tak na telefonu. Nezapomeňte na datumy od kdy do kdy budete pryč a na koho se dotyční mají obracet ve vaší nepřítomnosti.

Po návratu do práce je lepší se nejdřív potkat s kolegy a pohovořit o tom, co se událo a co potřebují, než se vrhnout na čtení tuny e-mailů.

Jak získat co nejvíc z dovolené?

Je jedno, jestli jedeme na dovolenou do exotických krajin nebo jenom do vedlejšího okresu. Důležité je, že měníme rytmus každodenního života, zrelaxujeme, zažijeme nová dobrodružství, strávíme společný čas s blízkými. Tyhle strategie vám pomohou vytěžit z volna co nejvíc.

Natěšené plánování

Nizozemská studie z roku 2010 přišla na fakt, že plánování dovolené přináší lidem větší štěstí než samotná cesta. To znamená, že pokud to jenom jde, plánujte svoje volno v předstihu, vychutnávejte si přemýšlení o dovolence, tak zmaximalizujete dopad volna na váš každodenní život.

Plánujte, ale nepřeplánujte

Pokud jedete do ciziny, zjistěte si zvyky a pravidla. Když se přepravujete hromadně - vlakem, autobusem, lodí, letadlem, informujte se o tom, jak to u dané společnosti funguje. Obojí vám pomůže předejít nepříjemným překvapením.

Nastudujte si místo, kam jdete, možnosti jeho využití, abyste se vyhnuli nepříjemným zklamáním typu - v tom muzeu fakt nemají v pondělí otevřeno nebo lístky na představení už jsou vyprodány.

Hlavně pokud jedete na nové místo, můžete lehko podlehnout touze prozkoumat toho co nejvíc, ale zaplácání programem a honění se z jednoho místa na druhé může způsobit, že hned po dovolené budete zralí na další. Výše spomínaná studie taky odhalila, že spokojenost a pocit štěstí s dovolenou přetrvává déle u lidí, kteří vlastní dovolenou charakterizovali jako oddychovou.

Odpojte se od přístrojů a propojte se s lidmi

Dovolená je jedinečnou příležitostí jak pobýt jinak s rodinou nebo kamarády naživo nejenom přes sociální sítě. Naplánujte si dobrodružné objevování, společné opékání nebo výlet k jezeru. Dopřejte si také kontakt s "domorodci" - v cizině je to navíc praxe v cizím jazyce, ale i doma se můžete dozvědět zajímavé příběhy a pohledy na svět.

Focení dnes už není o tom vláčet stohy krabiček filmů, takže je jednoduché nafotit tisíce fotografií. Někdy se dokonce může zdát, že nejlepším zachycením prchavého okamžiku je fotografie. Vyzkoušejte si ale prožívat bez dívání se přes hledáček fotoaparátu. Neznamená to nefotit vůbec, ale jde o to, prožívat dřív než dokumentovat.

Když se připravujete na cesty, rozložte si všechno vaše oblečení a všechny vaše peníze. Potom zabalte polovinu věcí a dvojnásobek peněz (Susan Heller).

Pár praktických

Zabalte si pro případ náhlé virózy, úžehu, rozbitého palce u nohy, střevních potíží, namoženého kolene. Nezapomeňte na pravidelné léky, náhradní brýle, prodlužku, síťový adaptér (pokud jedete někam, kde je jiná norma), nabíječky, knížku, stolní hru, plyšáka, pas, kartičku pojištěnce případně cestovní pojištění. Připravte si seznam písniček, které budete na cestě poslouchat. Můžete si vzít nějaký nový deodorant nebo tělové mýdlo, kterého vůně vám pak později bude připomínat chvíle volna.

A už zůstává jenom dodat "Šťastnou cestu!"

Text bh

Foto freeimages.com / Valentina Jori / Waiting for the summer