Tipy, jak zvládnout svátky osamotě

19.12.2018

Všude kolem je vidět vánoční výzdobu, slyšet koledy a všechno je ponořeno do sváteční atmosféry. Jejíž součástí je taky představa Vánoc strávených s rodinou. Možná ale patříte mezi ty, kteří se jsou různých důvodů o Vánocích sami. Možná jste se rozešli nedávno s partnerem nebo partnerkou. Možná na tu pravou nebo pravého ještě čekáte, ale nechcete už ve svých pětatřiceti trávit svátky s rodiči. Možná jsou to první Vánoce po ztrátě milované osoby.

Nejspíš to znamená, že budete čelit pocitu osamělosti. Být sám v průběhu svátků je ještě těžší, než být sám v jiném období roku.

Co můžete dělat?

Odpovězte si na tři základní otázky: 

Jak se cítíte? Co se dá (jiného) dělat? Kam směřujete?

Soustřeďte se na svoje emoce a popřemýšlejte, do jaké míry se podílejí na vaší osamělosti. Hledejte nové (nebo i staré) věci, které byste mohli dělat o Vánocích a které by vám pomohli se cítit méně osamoceně. Odpovědí na otázku: "Kam směřuji?" je poučení se a plánování do budoucna, abyste se za rok neoctli ve stejné situaci.

Pocity

Pokud jsou tyto svátky pro vás spojené se smutkem a žalem, dopřejte si čas na tyto pocity. Možná to bude nepříjemné a vyčerpávající, ale taky úlevné. Každý prožívá smutek nad ztrátou různě, neexistuje ani jednotná délka smutnění. Je dobré nevyčítat si nebo neodsuzovat lítost a žal.

Když máte obavu, aby vás negativní pocity z osamělosti nepřeválcovaly, zeptejte se sami sebe: Co bych udělal/udělala jako první, kdybych se zbavil/a pocitu osamění? Změnou vnitřního nastavení můžete získat nadhled a větší kontrolu nad svými pocity a myšlenkami. Osamělost sice nezmizí jako mávnutím zázračného proutku, ale budete moct vidět, co je za ní.

Vánoce jsou taky časem zastavení a místem pro to abyste se podívali na to, co v životě máte a ocenili se za to. Možná to zní až příliš jako klišé, ale pokud umíte být vděčni i za malé věci, které se vám v životě dějí, pomůže vám to přenést se nad pocity úzkosti. Inspirace: zkuste si každý večer napsat 3 věci, které se vám v ten den povedly, které vám udělaly radost, nebo za které jste vděčni.

Akce

Pokud jste ztratili blízkého člověka nedávno, je velmi pravděpodobné, že se změnil každodenní chod věcí. V takových případech se často stává, že lidi zapomínají na péči o sebe. Zkuste dbát na pravidelný spánek a jídlo, jsou to sice drobné věci, ale mohou výrazně prospět ve zvládání.

Období adventu i samotných svátků je protkané množstvím zvyků a rituálů. Pro někoho může být velmi důležité v těchto zvycích nadále pokračovat, ale pro jiné, v konfrontaci se ztrátou, je to příliš bolestné. V takovém případě udělejte kompromis - věci, které vás těší i navzdory tomu, že přináší smutek, dodržujte. Ale současně si vytvořte nové rituály, které vám přinesou potěšení a radost.

O Vánocích se každý spíš uzavírá do kruhu svých blízkých. Ti, kteří zůstávají sami, může ohrožovat samota. Nebojte se proto "natáhnout ruku" ke kamarádům, rodině (i vzdálenější), sousedům, známým. Domluvte si setkání u čaje, společné návštěvy vánočních trhů nebo procházky zimní přírodou. Někdy stačí i kontakt po telefonu nebo emailu. Možná právě z takové akce vznikne nový zvyk, který se bude dodržovat další roky.

Když jste o svátcích osamocení, můžete propadat marnosti a jakoby nic, co uděláte, nedávalo smysl. Najít smysl v životě není žádná jednoduchá věc, ale právě kolem svátků se děje hodně charitativních činností (krabice od bot pro děti, jídlo pro bezdomovce, práce pro komunitní centra nebo farnosti atd.). Zapojte se do některých z nich - být užitečný a pomáhat druhým přináší určitě pocit zadostučinění a spokojenosti.

Mezi nové nápady může patřit i to, že můžete zorganizovat "sirotčí Vánoce" pro známe, kteří jsou na tom podobně jako vy (nebo se k takové akci připojit). Nebo, když lidi, kteří by na Vánoce zůstali samotní, bydlí daleko od sebe, můžou si udělat "online" svátky přes videohovor nebo chatroom. Plánování a organizace takové události může být zábavný a zaručeně originální způsob trávení svátků.

Fantazii se meze nekladou. Ale i když byste se do ničeho z výše popsaného nepustili a zůstali o svátcích sami doma, využijte ten čas a udělejte si každý den něčím radost. S výrokem půjčeným z motivačních seminářů: "Všechno je jenom ve vaší mysli!" si čas opuštěnosti můžete přetvořit na čas rozjímání, a samotu si užít a využít ji jako čas pro sebe.

Co když to opravdu nezvládám?

Pokud se ale octnete opravdu "na dně", máte pocit, že se nemůžete "vyhrabat ven", neváhejte a zavolejte si o pomoc. Rodině, kamarádům, známým, svěřte se jim, jak vám je. Kdyby to nepomáhalo, obraťte se třeba na telefonické linky důvěry nebo internetové chaty.

V takovém případě je totiž prvořadé, abyste nezůstali osamocení se svými pocity. Pomáhá být v kontaktu, i vzdáleném, s někým, kdo je ochoten naslouchat.

Text bh

Foto freeimages.com / mokra / xmas-sad 1, takis kolokotronis / laser words 2