Únava z rozhodování - decision fatigue

22.05.2020

V pandemii se těžko předvídá, co a jak budeme muset dělat v následujících dnech a týdnech. Neustále musíme posuzovat, vyhodnocovat, rozhodovat se. Přijmu pozvání na oslavu narozenin? A mám si tam vzít roušku, nebo ne? Mám si dezinfikovat ruce pokaždé, když se dotknu v práci kliky? Objednám se už k zubaři na preventivní prohlídku? Co bude dnes na večeři, ale abychom museli jít nakupovat? Pošlu děti do školy, nebo je nechám do září doma? Tyhle a podobné otázky vám krouží hlavou a chtějí po vás odpověď.

Za normálního stavu dospělý člověk udělá přibližně 35 tisíc rozhodnutí denně - od toho, co si ráno obleče a bude mít na snídani, jestli pojede na dovolenou pod stan, nebo all inclusive, až po to jestli si koupí byt ve městě, nebo dům na vesnici. Při situaci s koronavirem je nutné udělat mnohem víc rozhodnutí než běžně. Je to vyčerpávající.

Rozhodování je složitý proces, při kterém nashromáždíte informace, poměříte jednotlivé alternativy, vyhodnotíte jejich výhodnost a nakonec dospějete k výsledku. Každé rozhodnutí, které musíte udělat, vás stojí kousek energie. A se zvýšenou poptávkou po rozhodnutích, se vaše zdroje rychle vyčerpají. Jste přetížení, můžete se cítit podráždění, úzkostní, vystresovaní, máte pocit, že vám to nemyslí. Říká se tomu únava z rozhodování.

Je odlišná od tělesné únavy (kterou většinou cítíme), nemusíte si jí být vědomi. Ale čím víc rozhodnutí v rámci dne uděláte, tím náročnější to pro váš mozek je. S tím větší pravděpodobností zvolíte zkratkovité řešení. Řešení, které je rychlé, impulzivní, ale ne moc promyšlené.

Jak se teda ochránit, když na vás práce, domácnost, rodina, koronavirus navalí hromady rozhodování?

Mít systém

Dělat věci jedním způsobem není moc kreativní, ale je to ulehčující. Vymyslete si rutinu, kterou budete automaticky dělat a nemusíte se pokaždé rozhodovat - ušetří vám to energii. Např.:

  • Určete, kde budete mít roušky čisté a kam budete dávat roušky špinavé

  • Řekněte si, kdy bude "nákupní den" a sdílejte nákupní seznam, podle kterého se pak v krámě bude nakládat do vozíku

  • Nádobí umyjte večer, abyste ho měli ráno čisté

  • Nachystejte si oblečení na další den před spaním

Seznamy

Informace, které jsou důležité, nám často zaplavují mozek a motají se do aktuálního rozhodovaní, i když s ním nemají nic společného. Vytvořte si seznam - nákupní, to-do list, filmy, které chci vidět. Jednak vám nebudou kroužit hlavou a také je poměrně uspokojující odškrtávat jednotlivé položky se seznamu.

Ráno s čistou hlavou

Výzkumy ukázaly, že rozhodovat se ráno znamená mít víc kapacity na promyšlení a zvážení situace, než odpoledne. Proto je lepší si nechat důležitá rozhodnutí na ráno.

Redukce

Protože rozhodování je výběr mezi jednotlivými možnostmi, je dobré, abyste byli schopni jednotlivé alternativy porovnat. Pokud je možností moc, není to možné, hrozí, že se ztratíte. Zredukujte jejich počet na 2-3, podívejte se na jejich plusy a mínusy a pak si jednu z nich vyberte.

V nejistotě současné situace často ani není možné zjistit, které možnosti jsou k dispozici. Tehdy je dobré řídit se heslem: Co chceš a můžeš ovlivnit, řeš; co nemůžeš, pusť.

Hlavním úkolem v životě člověka je rozlišit záležitosti na ty, které jsou zcela mimo jeho kontrolu a na ty, které opravdu ovlivnit může. Epictetus

Nepochybovat

Pokud dospějete k nějakému rozhodnutí, držte se ho. Nenechte se zavalit pochybnostmi typu: coby kdyby. Octli byste se pak v situaci Popelky, která sice oddělí čočku od máku, ale jednotlivá zrníčka se jí obratem vracejí do společné ošatky. Šetřte svoji energii, když se situace nezmění, ostaňte se svým rozhodnutím.

Odměnit se

V kolotoči kolem rozhodování nezapomínejte na sebe. Vy jste přeci ti, kterých zdroje se spotřebovávají na jednotlivá rozhodnutí. A zdroje se musí doplňovat. Nabitím může být pravidelná sobotní pizza z pizzerie (nemusíte řešit, co budete jíst a ještě podpoříte lokální biznis), nebo večerní procházka do lesa (pohyb plus příroda), nebo horká koupel uprostřed týdne (relaxace).

Text bh

Foto freepik.lcom/dashu83