Vyhoření - burnout

17.02.2020

Ráno po pěti hodinách spánku se budím ještě unavenější než večer.

Zase mě bolí v krku. Nedokážu se dostat z postele. Nepomůže ani když vypiju půl litru kafe. Děti mě už od rána štvou, dostat je z domu do školy je jako uběhnout půlmaraton. Navíc blíží se termín odevzdání projektu. Do práce se vůbec netěším, stejně nemá žádný smysl a nikomu nic nepřináší. Děsím se, že kolegové se zase budou chtít od rána družit a já bych je nejraději dnes vůbec neviděla...

Symptomy vyhoření

Jste v práci cyničtí nebo nadměrně kritičtí? Máte problém do práce vůbec dojít nebo vám trvá dlouho začít něco dělat? Chováte se podrážděně a netrpělivě ke kolegům, klientům, obchodním partnerům? Nemáte energii, abyste se udrželi v pracovním tempu? Dělá vám potíž se soustředit? Nemáte radost ani když se vám něco podaří? Nemůžete usnout nebo se v noci budíte? Trpíte bolestmi hlavy nebo žaludečními a střevními problémy nebo jinými tělesnými neduhy?

Zdá se vám to povědomé? Pokud jste typ člověka, který "všechno zvládne", tak možná ignorujete fakt, že děláte 14 hodin denně, berete na svá ramena práci navíc a všechno v očekávání perfektního výkonu.

V první fázi se vám zdá, že všechno zvládáte a můžete to takhle dělat navždy. Ve druhém stupni bojujete proti zvyšující se únavě kávou, čokoládou, možná si občas vezmete volně prodejné tabletky pro lepší spánek. Třetí fáze je už o velké únavě, podráždění, proležíte celé noci, přemýšlíte dokola a nedaří se usnout. Teď se dostáváte do slepé uličky, všechno vás bolí, vaše tělesná hmotnost si dělá, co chce, často vybuchnete nebo propadáte pláči, je těžké si vzpomenout třeba na PIN ke kartě. Poslední fáze je vskutku vyhoření - tělo zkolabovalo, imunita selhává. Stále dokážete fungovat, ale stojí to obrovské množství energie.

Vyhoření, burn out, je stav tělesného nebo emocionálního vyčerpání, které zahrnuje pocit nemožnosti dosáhnout úspěch a ztrátu osobní identity. Oficiálně to nepatří mezi medicínské diagnózy, ale předpokládá se, že za vyhořením stojí stav deprese.

Co dělat?

Existuje mnoho návodů, co dělat, když se blížíte vyhoření. Protože činitelem vyhoření je nadměrný a dlouhotrvající stres, společným jmenovatelem je jeho redukce. Naučte se odmítat, říci ne. Jde o to snížit počet věcí, které "musíme" udělat a přidat věci, které nám dělají potěšení. Klidně si napište seznam věcí, které vás stresují a vymyslete k nim alternativní řešení. Chvalte se za věci, které se vám povedly. Pravidelný pohyb vám vyčistí hlavu a také vám pomůže lépe se vypořádat se stresem. Dopřejte si více spánku, minimálně 7-8 hodin denně. Uvolněte se a dopřejte si relaxaci, můžete také zkusit programy zaměřené na mindfulness.

Podporu pro svůj boj s vyhořením můžete najít u svých blízkých, kamarádů, v individuální psychoterapii nebo také v terapeutické skupině lidí s podobným problémem.

Foto Freeimages.com / Darren Kidd