Zdravé vztahování na 11 způsobů

17.11.2020

Vypadá to jako návod z kuchařky. Ale jako ve všem, ani v partnerských vztazích neexistují rychlé a jednoduché recepty. Mít dobrý vztah stojí úsilí a vědomou snahu obou stran. Pokud ale hledáte inspiraci, jak posílit váš partnerský vztah, můžete ji najít v právě tady.

Na začátku vztahu si partneři spolu vytváří vlastní svět fungování - stanovuje se komunikace, rozdělují kompetence a také zabíhají zvyky a rituály. Zvyky a způsob, jakým se k sobě chováte, můžou být pozitivní, ale také negativní. Když se jednou zaběhnou, tak si nejspíš ani nevšimnete, že se podle nich chováte.

Zdravé návyky, o kterých píšeme níže, nejsou myšleny jako test, který si máte udělat a zjistit, jestli je váš vztah dost "zdravý", nebo ne. Může to být zdroj nápadů, jak se věci dají dělat a inspirace pro další budování vašeho vztahu.

Buďte rádi za odlišnosti

Na začátku vztahu máte pocit, že jste jako dvě zrníčka z jednoho klasu - líbí se vám ty samé filmy, preferujete stejnou hudbu, uznáváte stejné hodnoty. Časem ale zjistíte, že i když máte mnoho společného, určitě nejste ta samá osoba. Pod vlivem "a žili šťastně až do smrti" se vám může zdát, že by ten pocit stejnosti měl zůstat navěky. Můžete se dokonce cítit zrazeni a opuštěni, když objevíte, že ten druhý cítí nebo myslí jinak.

Ve zdravém vztahu je odlišnost příležitostí pro zvědavost, zamyšlení, možností růstu. Nemusíte být stejní, abyste mohli být spolu.

Ptejte se

V hádce nás to vybízí udělat rychlou zkratku a jasně víme, co si partner myslí nebo cítí. Mnohokrát to spíš vypovídá o našich vlastních vnitřních zraněních, než o realitě argumentu. Zkuste udržet emoce na uzdě a opravdu se zajímat o to, jak to vaše polovička myslela nebo cítila. Nebo, když emoce přetečou a spláchnou racionální debatu, vraťte se zpátky k tématu, až se budete schopni zeptat a zjišťovat stav věcí bez odsouzení.

Soustřeďte se na to pozitivní

Chybička se vždy najde. Pokud ji hledáte, buďte si jistí, že na ni narazíte. Jde o to posunout svůj vlastní náhled na váš vztah a dívat se na to, co partner dělá dobře. Nechává svoje věci ležet tam, kde padnou? Nechává zmuchlaný ručník na zemi v koupelně? Ano, to naštve, ale možná je také pravdou, že ve stejný den uvaří dobrý oběd a najde hezký film, na který se společně podíváte.

Buďte ve spojení

V rutině pracovních, školních a domácích povinností se často vytratí moment sdílení mezi partnery. Najděte si v průběhu dne momenty, kdy se můžete propojit - obejměte se, naslouchejte, když si váš partner potřebuje ulevit (a nekoukejte do telefonu :)), dejte najevo, že vnímáte a myslíte jeden na druhého.

Dopřejte si čas jenom pro vás dva

Souvisí to s předchozím bodem, je to vlastně jeho rozšíření. V hektickém běhu životem si naplánujte společné zpomalení, zastavení - víkend nebo večer jenom pro sebe. Nebo i společné večerné rychlé sdílení. Důležité je ale vyhradit se ten čas pro váš vztah a nenechat si ho narušit běžnou rutinou.

Dopřejte si čas jenom sám pro sebe

Vztah není generátorem štěstí, je spíš jeho zrcadlem. Co do něj přináším, to mi také odráží. Proto je důležité, abyste pečovali také o vaši osobu. Je dobré trávit čas společně, jako partneři, ale také je zdravé trávit ho také sám pro sebe. Každý má svůj způsob regenerace, dejte té svojí dost prostoru.

Pravidelné objetí

Naše tělo má svou vlastní paměť - dobrý dotek = bezpečí, zlý dotek = bojím se, žádný dotek = jsem opuštěn. Pokud se s partnerem objímáte, vaše tělo dostává zprávu, že je milováno, je v bezpečí a nejenom, že to prohlubuje pocit intimity mezi vámi, ale také vám to pomůže lépe odolávat "hrozbám" vnějšího světa.

Společný čas v posteli

A nemluvím teď o sexu, i když ten je důležitý také. Společný čas před usnutím a po probuzení dává prostor pro postupné uzavření dne a ráno pak pro jeho vzájemné nastartování. Je to čas, kdy se dá mluvit o tom, co se ve dne povedlo, z čeho je nám smutno, co nás čeká a v čem bychom potřebovali pomoct. Tyto chvilky intimity, posilují pocit vzájemnosti a důvěry.

Procházejte se bok po boku

Možná to zní jako "blbuvzdorný" návod, ale pokud jdu vedle (a ne vpředu nebo vzadu) partnera, tvoříme jednotný šik. Můžete vidět svět ze stejné perspektivy, ukazovat si drobnosti, které vás zaujaly. Pokud se navíc držíte za ruce, posilujete dobrou tělovou paměť.

Malé drobnosti

Ukažte, že myslíte na toho druhého. Nemusí to být velkolepá gesta za tisíce korun, stačí drobnosti, které vám partnera připomněly, nebo jste si vzpomněli na vtipnou situaci, na které jste sa oba zasmáli. Klíčem je neplánovat to. I spontánní SMS může rozjasnit den.


Smějte se spolu

Život umí být těžký a smutný. Je dobré, když můžete sdílet náročné věci s partnerem. Ale také je důležité se umět nad věcmi zasmát. Přinese to odlehčení, umožní vám to podívat se na situaci z jiného úhlu. Smích kromě toho okysličuje, stimuluje fungování vnitřních orgánů jako jsou srdce a plíce, uvolňuje svaly, snižuje krevní tlak.

Text bh

Foto freepik.com/jcomp, stories, rawpixel.com, macrovector_official, freepic.diller, pch.vector, pressfoto