Sebehodnota

02.10.2018

Když věříte v sebe sama, dokážete vše, co si přejete. To je mantra, se kterou se potkáváme ve filmech, reklamách, knihách, všude kolem. Většina z nás ale chápe to, že není možné dosáhnout věcí jenom pouhým přáním. Kdyby to byla pravda, tak místo dětí kulhajících se zasádrovanou nohou, by jich kolem nás létalo spousty vzduchem. Současně je ale...

Školní rok je definitivně tady a představuje velkou změnu pro žáky, rodiče i učitele. Jen málokteré dítě se těší do školy a i dospělí si mohou povzdechnout za letními časy bez každodenního ranního vstávání, dělání svačin a domácích úkolů.

Většina lidí na světě ráda cestuje. Je ale stejně tak mnoho lidí, kteří kolem cestování prožívají úzkost. Všeobecně řečeno existují dva důvody, které zvyšují úzkost - první je, když nevíme, co se stane a druhý, když nemáme dění pod kontrolou. Cestování přináší do velké míry nejistotu i nemožnost 100% kontroly nad situací.

...upekla buchty, zavázala je do uzlíku a vystrčila Honzu před vrata.Honza šel světem a nestačil žasnout. Kolik jen bylo všude vesnic a měst, a teprve kolik lidí! Jeden byl veselý, druhý zas smutný. Jeden moc velký a druhý zas malý. Jeden byl tlustý jako kolo u vozu, druhý hubený jak vrbový proutek. (Srdce pohádek, ed. Magdalena Wágnerová)

Dovolená nám dává šanci prolomit kruh stresu, který vzniká v práci. Po úspěšné dovolené se vrháme zpět do života, znovu připraveni čelit nesnázím. Získáme nadhled nad problémy, vychutnáme si čas s rodinou nebo přáteli a na chvíli přerušíme obvyklý kolotoč a rutinu života.

Traumatická událost je náhlá, děsivá, ochromující situace. Může jít o náhlou smrt někoho, sebevražedný pokus kamaráda nebo blízkého člověka, fyzické nebo sexuální napadnutí, násilí nebo jeho hrozbu, vypuknutí závažné nemoci, nehodu nebo živelnou pohromu. Může to být něco, co se stalo vám, nebo co se stalo někomu z vašich blízkých, nebo jste se...

Lidé často používají pojmy úzkost a obavy jako synonyma. Oba termíny souvisí se všeobecným pocitem neklidu a starostí, ale jde o rozdílné psychologické stavy.

Kdy je čas začít párovou terapii? S nadsázkou se dá říct, že existuje jenom jeden důvod, proč jít do párové terapie.

Je fakt, že nikdo dobrovolně nevstupuje do špatného vztahu a je pravda, že v každém vztahu se objeví i krizové momenty. Je ale rozdíl mezi tím, když ve vztahu narazíte na přechodné problémy a mezi tím, když uvíznete v toxickém vztahu.

Každé téma má svoje mýty, které jsou rozšířené, ale žádné z nich není tak obestřené legendami, předpoklady, každý-ví-jak-to-je přesvědčeními, jako to o lásce a vztazích.

Být nezadaný nebo nezadaná má nesporně veliké výhody - můžeme dělat svoje koníčky a záliby, trávit čas, jak se nám zachce a vychutnávat si chvilky pro sebe. Když ale nastane čas a chceme trávit čas s někým a budovat smysluplný vztah, single život nás rychle omrzí.